Kadın Politikaları Başkanlığı

‘Kadın haklarını koruyan platformlara yapılan saldırılara sessiz kalmayacağız’ ‘Kadın haklarını koruyan platformlara yapılan saldırılara sessiz kalmayacağız’

01 Haz 2022
DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen: ‘Kadın haklarını koruyan platformlara yapılan saldırılara sessiz kalmayacağız’

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davası hakkında açıklamalarda bulundu. Açılan davanın hukuki bir dayanağının olmadığını savunan Esen, DEVA Partililerin platforma destek amacıyla davanın görüleceği Çağlayan Adliyesi’nde olacağını duyurdu.

Esen şu ifadeleri kullandı:

‘Dayanışma içindeyiz’

“Genel merkez ve İstanbul ekiplerimizin de katılımıyla platformu ziyaret ettik. Kadına yönelik şiddetle ilgili konular, politikalar ve uygulamalar hakkında istişarelerde bulunduk. DEVA Partisi’nin kadın politikaları ve çalışmalarını platform temsilcilerine aktardık. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na yönelik açılan davanın mahkeme sürecindeki desteğimizi de kendilerine belirttik. Kadına yönelik şiddetle mücadelede olduğu gibi hukuksuz baskılar karşısında da kendileriyle dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha vurguladık.”

‘Gösterilen sebepler mesnetsiz’

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na karşı açılan kapatma davasının 2016 yılı içerisinde bir vatandaşımızın BİMER’e (şimdiki CİMER) yapmış olduğu bir suç duyurusu sonucunda başlatılmış. Bu başvuru OHAL kapsamında derhal inceleme altına alınmış ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun kapatılması talep edilmiş. Sosyal medya paylaşımları gibi birçok mesnetsiz sebep gösterilerek dernek kapatılma aşamasına getirilmiş. Biz DEVA Partisi Kadın Politikaları olarak ‘Neredeyse her gün kadın cinayetlerinin yaşandığı ülkemizde, kadına yönelik şiddetle etkin mücadele için alanda çalışan derneklerin kapatılması sorunu çözmez. Ancak kanun ve infaz sistemi doğru uygulanır, faillere caydırıcı cezalar verilirse bu kötüye gidiş durdurulabilir’ diyoruz.”

‘Asla yalnız yürümeyeceksiniz’

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na destek olmaya devam edeceğiz. "Bizler kadın haklarını koruyan platformlara karşı yapılan bu saldırılar karşısında sesiz kalmayacağız. Kadına yönelik şiddete karşı sahada mücadele eden platformu desteklemek amacıyla Çağlayan Adliyesinde olacağız. Davanın adaletle çözüme ulaşmasını ve mesnetsiz bu davanın reddine karar verilmesini ümit ediyoruz. DEVA iktidarında kadına yönelik şiddete karşı mücadelemiz güçlenerek devam edecektir.”

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #DEVAKADINDA

SONRAKİ HABER

"Siyasete yakışmayacak, sokak ağzı kavga kelimeleri ile yüce meclisten vatandaşa hitap ediliyor"

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

01 Haz 2022