Kadın Politikaları Başkanlığı

'İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz' 'İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz'

20 Tem 2022
DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Danıştay 10. Dairesi’nin, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptal istemini reddetmesine tepki gösterdi. Kararın siyasetin gölgesi altında alındığını savunan Esen, Danıştay’ın kararını “TBMM’nin yok sayıldı” sözleriyle eleştirdi. Esen şu açıklamalarda bulundu:

‘Danıştay, bir skandala imza atmıştır’

“Danıştay, siyasetin gölgesinde bağımsızlıktan ve tarafsızlıktan uzak skandal bir karara imza atmıştır. Danıştay’ın 2’ye karşı 3 oyla alınan ret kararının gerekçesinde yer verilen ‘Cumhurbaşkanına devletin başı sıfatına istinaden tanınmış olan takdir yetkisi’ ifadeleriyle yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin ihlal edildiği kanıtlanmıştır.”

‘İstanbul Sözleşmesi, kanun hükmündedir’

“Bu kararın henüz kesin olmadığı ve itiraz yollarının açık olduğu kuşkusuzdur. Ancak bu aşamada belirtmek isteriz ki yapılan işlemler tamamen hukuksuzdur. Zira İstanbul Sözleşmesi, uluslararası bir sözleşmedir. Anayasa m. 90/5 uyarınca kanun hükmündedir. Bu sözleşmenin kanun ile çelişmesi halinde ise uluslararası sözleşmeye öncelik verilmektedir.”

‘Danıştay idareye sınırsız bir takdir yetkisi vermektedir’

“Anayasada düzenlenmiş olan yetki ve usulde paralellik ilkesi gereği uluslararası bir sözleşmenin cumhurbaşkanının bir kararı ile geri çekilmesi mümkün değildir. Sözleşmeden ancak TBMM tarafından alınacak bir karar ile dönülebilir. Danıştay bu kararla bağımsızlığına gölge düşürdüğü gibi idareye sınırsız bir takdir yetkisi vermektedir. Bu karar aynı zamanda bundan sonraki dönemde idarenin tek bir imzayla neler yapabileceğini de korkutucu şekilde gözler önüne sermektedir. Danıştay’ın ret kararının gerekçesi maalesef hukuk devletinin olmadığını ve tek bir kararname ile temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilebileceğini göstermiştir.”

‘Türkiye, uluslararası camiada da küçük düşürülmüştür’

“Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bu karar ile hukuk sistemimiz ihlal edildiği gibi uluslararası camiada da Türkiye bir kez daha küçük düşürülmüştür. Bu karar aynı zamanda halkımızın kanunlara olan güvenini de büyük ölçüde zedelemiştir. Milletin iradesi ile kurulan TBMM’nin yetkileri yok sayılarak bir nevi ‘yaptım oldu’ denilerek millet iradesi yok sayılmıştır.”

‘Mücadelemizi sürdüreceğiz’

“Tüm bu hukuksuzluklara karşı DEVA Partisi olarak bizler hukukun üstünlüğüne olan inançla başlatmış olduğumuz mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.”

  • İLGİLİ ETİKET:
  • ##ISTANBULSÖZLEŞMESI

SONRAKİ HABER

'Çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok'

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

20 Tem 2022