Kadın Politikaları Başkanlığı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

08 Mar 2021
”Ülkemiz kadınının umudu olacağız”

Demokrasi ve Atılım Partisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kadın cinayetlerini durdurmak, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadının insan haklarını korumak ve başta ekonomi, toplumsal hayat ile siyaset olmak üzere hayatın her alanındaki varlığını güçlendirmek üzere benimseyeceği ve uygulamaya koyacağı politikaları bir vizyon belgesi ile açıkladı.

Kadının siyasetteki varlığının güçlendirilmesi için %35 cinsiyet kotası uygulayan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, Ankara’da düzenlenen ‘DEVA Kadında Zirvesi’nde gündeme getirilen, uygulamaya koymak üzere benimsediği kadın politikalarını bir vizyon belgesi ile kamuoyuna duyurdu.

Kadın cinayetlerinin durdurulması için hukuk ve eğitim alanında yapılacak reformlardan İstanbul Sözleşmesi’nin etkili biçimde uygulanmasına, kadını toplumdan ayrıştıran zihniyetle mücadele edilmesinden kadının karar mekanizmalarında yer alması için önünü açacak uygulamalar geliştirilmesine, eşit işe eşit ücret, parite ve kota uygulamalarından çalışan kadınlara kreş ve etüt desteği verilmesine kadar pek çok politikayı içeren vizyon belgesinde ”Ülkemiz kadınının umudu olacağız” vurgusu yapıldı.

 • Yeni ihtiyaçlar doğrultusunda geliştireceğimiz çözüm üreten politikalarla toplumsal hayatın her kademesinde kadının güvende olmasını sağlayacağız.
 • Kadını toplumdan ayrıştıran zihniyetle mücadele edecek, kadının her alanda ve özellikle karar mekanizmalarında yer alması için önünü açacak sistemler, politikalar geliştireceğiz.
 • Kadınları koruyacak hukuk reformlarını, kanun ve uygulayıcılar boyutu ile geniş perspektifli ele alacak, hızla iyileştireceğiz. Kadını koruması gereken 6284 sayılı kanunu yeni düzenlemelerle etkin ve caydırıcı kılacak, şiddetle ilgili sayı ve oranları hızla aşağıya çekeceğiz.
 • Yapı içindeki %35 cinsiyet kotasını parite hedefiyle destekleyerek güçlendirecek, daha çok kadının siyasette yer almasını sağlayacağız.
 • Toplumsal Cinsiyete Duyarlı İstihdam Politikaları geliştirecek, kapsayıcı adil çözümler, koruyucu tedbirler, düzenlemeler ve destek paketleri ile kadınların iş hayatında kalıcılıklarını sağlayacağız.
 • İşe alımlarda cinsiyetçi soruları kaldıracak, işe alım ve işten çıkarmada sebep oluşturmalarının önüne geçeceğiz.
 • Çalışma hayatında yapacağımız iyileştirme ve düzenlemelerle kadın yoksulluğunu azaltacağız.
 • Eşit işe eşit ücret, parite, kota uygulamaları ile çalışma hayatını dengeleyeceğiz.
 • Kadınların finansal ve yasal hakları ile ilgili okuryazarlığını arttıracağız.
 • İklim krizi ile mücadele edecek, kadınların hayatını ve koşullarını düzelten, onların üretime katılmalarını sağlayan çözümler geliştireceğiz.

DEVA Partisi olarak biz; umutsuzlara umut olacağız. Ülkeye nefes aldıracağız…


 • İLGİLİ ETİKET:
 • #DEVAKADINDA

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanları öldürülen kadınlar adına fidan dikti.

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

08 Mar 2021